Menü

Blog

26. Szeptember 2012.

Természetes vs. szintetikus, 3 rész: padlóolajok és lakkok

Festékek
Természetes vs. szintetikus, 3 rész: padlóolajok és lakkok

A barkácsáruházak szórólapjaiban hatalmas választékban kínálnak jobbnál jobb parkettalakkokat. Kiválasztottunk egy, a magyar piacon elterjedt vizes bázisú lakkot és összehasonlítottuk a Kreidezeit oldószermentes keményolajával:

Természetes keményolaj vs. szintetikus parkettalakk. A továbbiakban a Kreidezeit keményolaj pure solidra az egyszerűség kedvéért  natúrfestékként (másnéven természetes festék, kissé helytelenül biofesték), a találomra kiválasztott vizes bázisú lakkra pedig szintetikus festékként hivatkozunk.

 Az alábbiakban csak a termékekről közölt gyártói információkat hasonlítjuk össze, így nem téma a termékek környezetre, egészségre, lakóklímára gyakorolt hatása. Az olajozott és lakkozott padlók közti különbség sem képezi az összehasonlítás alapját.

 Összetevők:

Natúrfesték: Lenolaj, faolaj, lenolaj-standolaj, faolaj-standolaj, kolofónium-glicerin-észter, ólommentes szárítóanyagok.

Szintetikus festék : nincs megadva, mivel a hatályos jogszabályok értelmében nem tartalmaz feltüntetésre kötelezett összetevőt...

 A felsorolás magáért beszél. A biofestéknél kivétel nélkül valamennyi összetevő pontosan megnevezésre került, a szintetikus festékeknél  az összetevők titokban maradnak a felhasználók előtt.

 

VOC (illékony szerves összetevők) tartalom:

Natúrfesték: 0 g/l

Szintetikus festék: 129g/l

 Megengedett határérték 300g/l.  Érdekes, hogy a vizesbázisú lakkban, melyről a vásárlók azt gondolják, hogy környezetbarát, a víz mellett 13% meg nem nevezett (valószínűleg kőolajszármazék) oldószer is van. A vizesbázisú megnevezés tényszerűen tehát annyit jelent, hogy több víz van benne, mint szerves oldószer. A vizebázisú lakkban így minimum 25-30% lehet az oldószerek együttes aránya. A biofestékben nincs oldószer, tehát a padlóra, parkettára felvitt olaj 100%-ban hasznosul.

 

Hulladékkezelés:

Natúrfesték:  Száraz maradványok háztartási hulladékként kezelendők. A termék maradványait ne engedje a szennyvízcsatornába, hanem tárolja légmentesen lezárva, így később felhasználhatja.

Szintetikus festék: Maradékait veszélyes hulladékként kell kezelni. Csatornába, talajba, felszíni vizekbe juttatni és kommunális hulladéklerakó helyen elhelyezni tilos.

További a témában

Babaágy festés természetes festékekkel
30. Április 2019.

Babaágy festés természetes festékekkel

Az új jövevény érkezését gyakran lázas bútorcsere és festés előzi meg, ami sokat árthat a baba egészségének. Újabban szerencsére már szemponttá vált, hogy a babaszoba és Tovább >

Trükkös mészfestékek 2.
12. Szeptember 2018.

Trükkös mészfestékek 2.

Vevőink évek óta visszatérő kérdése: Miben jobb a Kreidezeit mészfesték mint a festékboltokban kapható mészfestékek? A kérdés jogos, ám mivel gyakran felmerül, talán érde Tovább >

Fafelületek sárgulásmentes olajozása
14. Március 2024.

Fafelületek sárgulásmentes olajozása

A természetes olajokkal kezelt fák, különösen a fenyőfélék sötétebbé, sárgásabb árnylatúvá válnak, ami természetes, de nem minden esetben kívánatos jelenség. A Kreidezeit Tovább >

Színes fedőfestékek felhordása festékszóróval
2. Március 2024.

Színes fedőfestékek felhordása festékszóróval

A KREIDEZEIT színes fedőfestékeinek (klasszikus növényolaj alapú standolajfestékek) hagyományosan ajánlott felviteli módja az ecsettel való felvitel, de bizonyos felülete Tovább >

Hívj minket segítünk!

+36-2O-9596-2O3

Bejelentkezés

Elfelejtetted a jelszavad? Ide kattintva kérhetsz újat.

Regisztráció

Már regisztráltál?

Elfelejtetted a jelszavad?

Kérlek add meg az email címed, amivel regisztráltál, és elküldjük a további teendőket az új jelszó létrehozásához.