27. Október 2023.
Falfestés hengerrel és ecsettel csíkok nélkül
Néhány hasznos tipp pontokba szedve annak érdekében, hogy a falunk ne legyen csíkos / foltos a festőhengerrel, vagy ecsettel történő festést követően.
Felületelőkészítés
- Nulladik lépésként minden esetben ajánlott elolvasni a felhasználni kívánt termék adatlapját. Adatlapjainkban nem csak a természetes festékeink összetevőiről, hanem a felület előkészítéséről és a kivitelezésről is szerepelnek hasznos információk.
- Nedvszívó felületeket festés előtt mindig alapozzunk (pl. kazeines festékalapozóval).
- Színes festékek alá a heterogén összetételű vagy szívóképességű felületek esetén az alapozás nem mindig elegendő, szükség lehet teljes felületű vakolásra, vagy glettelésre, mert a szívóképesebb falrészletek (pl. kábelcsatornák fölötti gipszes javítások) több festéket és vele pigmentet szívnak magukba ami sötétebb foltokat eredményez.
- Ugyanez a helyzet a csak az illesztések sávjában és a csavarok fölött glettelt gipszkarton falak színes festésekor, vagy színes dekorvakolattal történő vakolásakor.
- Festés előtt a védendő részeket takarjuk le, illetve ragasszuk le festőszalaggal.
- Mindig a megfelelő, a gyártó által ajánlott szerszámokkal dolgozzunk. Mind a henger, mind az ecset estében nagyon fontos a szálak hossza és az anyaga is. Jellemzően ezek az adatok is szerepelnek az adatlapokban.
- Nedves a nedvesre módszerrel dolgozzunk, egy fal egy menet, fal közepén nem ajánlott abbahagyni, sem az utólag észrevett kisebb hibákat a már száraz felületen foltszerűen átfesteni.
- A festékeket felhasználás előtt alaposan fel kell keverni. A pigmenteket minden esetben előre feloldva csomómentesre elkevert állapotban kell folyamatos keverés mellett a festékhez hozzáadni.
Festés festőhengerrel
- A falak széleit és a sarkokat, melyeket a henger nem ér el, szükség szerint kis hengerrel, vagy ecsettel fessük le, de mindig csak azon a falon, melyeket közvetlenül utána egy menetben lehengerezünk.
- A hengerrel szépen lassan, nyugodt mozdulatokkal kell dolgozni.
- Nem ajánlott egyszerre foltszerűen túl sok festéket felvinni a falra, mert azt később már nehéz szépen eldolgozni. Inkább több vékony réteg, mint egy vastag.
- Ugyanúgy kerülendő a hengert erősen nekiszorítani a falnak, mert ekkor a szálak lelapulnak a festék pedig kitorlódik a henger szélére, ahol csíkot hagy.
- Nem elegendő a hengerrel függőlegesen némi átfedéssel dolgozni, mert az átfedéseknél 2 réteg festék kerül a falra, ami ismét csak csíkokat eredményez.
- A hengerrel függőleges gurítások helyett inkább V, vagy W alakban gurítsuk (lényeg, hogy a gurítások ne legyenek párhuzamosak, kissé keresztezzék egymást) és addig ne menjünk tovább, míg akár kereszt irányú gurításokkal nem dolgoztuk össze homogénné a felületet.
- Az utolsó gurítás mindig függőleges.
- Az alábbi linken megtekinthető a Kreidezeit oktatóvideója a színezett Vega falfesték hengerrel való felviteléről. A video német nyelvtudás nélkül is hasznos, érdemes megnézni.
Festés ecsettel
- A falak széleit és a sarkokat, szükség
szerint kis ecsettel fessük le, de mindig csak azon a
falon és csak annyit, amennyit közvetlenül utána egy menetben a szélek száradása előtt lefestünk.
- Az egyik kézre álló sarokból induljunk és egy falat egy menetben fejezzünk be.
- Ne merítsük el az ecsetet a festékben és nem szabad túl erősen a felületre nyomni, könnyed laza mozdzlatokkal haladjunk.
- Az ecsettel ne csak függőlegesen / vízszintesen, hanem csillag alakban dolgozva haladjunk, így elkerülhetjük a csíkokat és a sakktáblaszerű foltokat is. Az újonnan lefestett részeket mindig dolgozzuk össze a szomszédos részekkel, mielőtt tovább haladnánk.
- Nem szabad úgy festeni, hogy egy nagyobb falfelületeken szabályos sávokat, vagy téglalapokat festünk le egymás után, mert ez kellemetlen sávos, vagy sakktáblaszerű foltokat eredményezhet. Szépen folyamatosan, de szabálytalanul célszerű haladni.
- Az alábbi linken a Kreidezeit videója a színezett Mészfesték homlokzati ecsettel való felviteléről.