Menü

Blog

17. Január 2012.

A jó ház nem feltétlenül drága

Hírek
A jó ház nem feltétlenül drága

Energiatudatosan építeni nem drága dolog. Semmivel sem drágább, mint nem energiatudatosan építeni. Nem feltétlenül a legújabb és legdrágább technológiák használatát jelenti, gyakran épp ellenkezőleg, a hagyományokra való odafigyelést.

Hagyomány és energiatudatosság
Energiatudatosan építeni nem jelenti azt, hogy feltétlenül tele kívánjuk szórni a tetőt vákuumcsöves napkollektorral, de még csak nem is azt, hogy a fűtés kizárólag geotermikus lehet. Az energiatudatosság egy tervezési szempontrendszer, ami mélyen gyökeredzik az egyes kultúrák építészeti múltjában és minden eltérő földrajzi adottságú embercsoportnak sajátja.

Energiatudatosan építenek Toscánában, ha vastag, tömör kőfalból építenek tagolt tömegeket, szűk nyílásokkal és mély árkádokkal, átriummal. Energiatudatosan építenek Svédországban, ha a zömök, kocka-formájú, könnyűszerkezetes ház déli falát üveg takarja a padlótól a mennyezetig. De energiatudatos a balaton-felvidéki háromszáz éves tornácos parasztház is. Amikor építették, akkor pedig még nem használták a passzív szolár fogalmát, de talán az üvegházhatás sem volt annyira a köztudatban.

Sok névvel szokták illetni ezt a tervezési metodikát, a lényeg azonban változatlan marad: energiát spórolni a fűtésen azzal, hogy jól / jó helyen hőszigetelem a falaimat (defenzív módszer) és energiát nyerni a napból, azzal, hogy télen besüt (szoláris módszer). Ha ház épül, akkor ezekhez a készülő épületszerkezetek önmagukban is nagy mértékben hozzá tudnak járulni. Hogy ez mégis hogyan lehetséges, ahhoz az alábbi pontok kívánnak segítséget nyújtani.

 

0. Egy építész jótanácsa a telekvásárlásnál
Az nem kerül pénzbe. Nem kerülhet pénzbe. A jó telek fontos, szinte az egyetlen pótolhatatlan eleme minden háznak. Hiszen míg az épület egyes szerkezetei: a nyílászárók, a tető héjalása és a terasz burkolata idővel szükségszerűen elavul és ezáltal cserére szorul, addig a hely maga megismételhetetlen. Eladni persze el lehet, de akkor kezdődik az egész elölről. Remélhetőleg egy építész jótanácsával.

De hogy mi is egy jó telek ismérve? A kérdés a jó közlekedésen, az abc közelségén és a szomszédok izoláltságán túl ugyancsak megér egy misét, amit itt most helyszűke miatt nem fogunk celebrálni. 

 

1. A lehűlő felület és a térfogat aránya
Fűtési szezonban fontos szempont, hogy a belső fűtött térfogatunk minél kisebb külső felülettel érintkezzen. A két érték (A-lehülő felület, V-belső fűtött térfogat) közötti dimenziókülönbség okán az A/V aránynak elsősorban kis épületeknél – családi házak és kis társasházak léptékében van jelentősége. Minél kisebb, annál jobb. Az A/V-arány egy elég nyomós érv, hogy miért ne akarjunk túlságosan tagolt tömegű házat építeni.

 

2. A helyes tájolás
A déli napsütötte nappali és étkező, a jól megvilágított, de nem túlfűtött konyha, az ablakos fürdőszoba olyan egyszerű igények, amelyekkel lakáskeresés alkalmával már talán sokan találkoztak. Új ház tervezésénél helyiségeink helyes tájolása nem csak a szoláris hőnyereséget képes olyan módon megnövelni, hogy azok a fűtési hőigény nagy részét fedezni tudják. Az elv az egyes feltárásokat – garázskialakítás, gyalogos érkezés, terasz- és kertkapcsolat stb. – is jól szervezi.

 

3. Pufferzónás kialakítás
A tájolással összhangban a lakótereinket érdemes olyan módon szervezni, hogy azokat két oldalról megvédjük a környezet viszontagságaitól. Az északi oldalra helyezett mellékhelyiségek önmagukban is szigetelésként működhetnek, hiszen egy wc-ben vagy egy kamrában nem szükséges ugyanazt a hőmérsékletet biztosítani, mint egy nappaliban. Ha a déli oldalról – pl. egy étkező előtt – a ház tömegét egy télikerttel zárjuk le, úgy ott a naptérnek is nevezett helyiség – mint átmeneti tér – megszűri a kinti levegőt és előmelegítve juttatja tovább azt.

 

4. Árnyékolás
A nagy délre helyezett ablakok esetében nyáron gondoskodni kell az árnyékolásról. Ezzel és a megfelelő hőtároló tömeggel megspórolhatjuk a hűtési rendszer kiépítését és annak későbbi működtetési költségét.

Árnyékolás lehet a ház túllógó eresze, egy nagyméretű, jó arányú fedett terasz, vagy egy nagy diófa, aminek lombkoronája nyáron árnyékol, télen viszont – levelek hiányában – átengedi az alacsonyan sütő nap sugarait. Természetesen használhatunk árnyékoló zsalúziákat is, amik szabályozhatóságuk okán valamivel jobb hatásfokkal képesek működni. Ezek viszont nincsenek ingyen.

 

Ha a fenti négy pont mindegyikére helyes válasz születik, az önmagában is egyedi, és jól használható házat eredményez. Ami csak ott, csak azon a helyen tud jó ház lenni. 

forrás: hg.hu, orszagalbum.hu

További a témában

Kreidezeit Naturfarben
19. Augusztus 2017.

Kreidezeit Naturfarben

Gert Ziesemann és Martin Krampfer 30 éve kezdték meg a természetes festékek gyártását, mellyel alternatívát kívántak nyújtani a gyártás és felhasználás során egyaránt kör Tovább >

Megújultunk!
15. December 2017.

Megújultunk!

Tovább >

Miért válasszam a Naturillo-t?
26. Szeptember 2017.

Miért válasszam a Naturillo-t?

Az egészséges életmódról legtöbbünknek az egészséges táplálkozás és a sport jut az eszébe. Ez így van, de ha az élet más területén nem vagyunk körültekintőek, akkor ez mi Tovább >

Thermo Natur
1. Augusztus 2017.

Thermo Natur

A németországi Thermo Natur GmbH. (2014-ig Hock) a Thermo-Hanf-szigetelőanyagok gyártásával és forgalmazásával lett ismert, majd termékskáláját az Agaton Lehm vályogtermé Tovább >

Hívj minket segítünk!

+36-2O-9596-2O3

Bejelentkezés

Elfelejtetted a jelszavad? Ide kattintva kérhetsz újat.

Regisztráció

Már regisztráltál?

Elfelejtetted a jelszavad?

Kérlek add meg az email címed, amivel regisztráltál, és elküldjük a további teendőket az új jelszó létrehozásához.