A vályog rendkívül egészséges és környezetbarát építő és vakolóanyag, de nem vízálló. A párát könnyen és gyorsan leadja illetve felveszi a légkörből, ami az egyik leghasznosabb tulajdonsága, de a folyékony vizet nem bírja, vizes helyiségekbe nem ajánlott, lemosni nem szabad.
A vályoglapok és vályogtéglák terhelhetősége megfelel a mai legszigorúbb építési követelményeknek. Külföldön emeletes házak is épültek - épülnek vályogból. Egyedül arra kell vigyázni, hogy az épület kialakulása és a szigetelés megfelelő legyen és víz ne érje őket
Szabályozza a páratartalmat, megköti a kellemetlen szagokat, ártalmas anyagokat.
A vályog képes a levegő páratartalmát gyorsan felvenni, majd apránként leadni. A vályogtermékekkel épült házakban a levegő páratartalma 45% és 55% között mozog. Ilyen páratartalom mellett az ember nyálkahártyái nem száradnak ki és jelentősen lecsökken a képződő finom por mennyisége is.
A vályog javítja a helyiség levegőjét, mivel olyan agyagásványokat tartalmaz, amelyek megkötik a xenobiotikumokat (természetidegen, lebonthatatlan anyagok), a szagokat és számos egyéb káros anyagot. Ezt a tisztító hatást a természetgyógyászatban (agyagfürdő és gyógyiszap) és a szennyvíztisztításban is kiaknázzák.
Nem. A vályog ideális építőanyag nemcsak a szakembereknek; a vályogelemek és ‑vályoglapok lefektetését és rögzítését bárki könnyedén elvégezheti. A vályogvakolatok száradási ideje hosszú, a kevésbé gyakorlott felhasználók számára is lehetőséget és időt nyújtva a kívánt felület kialakítására, a megszáradt vakolat pedig tetszőleges idő elteltével is (alapos nedvesítés után) újra formázható vagy simítható!